Víte, jak na rodičovské získat čas pro sebe?

Míváte pravidelně čas sama pro sebe, a nebo spíš jen tak občas, když vyzbyde?

Protože přiznejme si – i když nás péče o děti a domácnost baví a některé z nás i naplňuje… je to pořád práce. ;)

Taky máte někdy chuť být jen sama se sebou, dlouze se dívat z okna a jít na záchod a nemuset to nikomu hlásit? ;) Trošku vtipkuju, ale kdo jste s dětmi doma, asi víte, o čem píšu…

Když cítíte v kostech, že je čas na „návrat domů – návrat k sobě samému“ (jak je to krásně nazváno v Ženách, které běhaly s vlky), co uděláte?

Je řada z nás, které by volno uvítaly, ale neví, kde ho vzít. Nemají babičky na hlídání a platit chůvu se jim nechce nebo na ni nemají.

Nejjednodušší je domluvit se s manželem, aby děti pohlídal on – mívá to ale háček

Ze začátku si stačí domluvit třeba jen dvě hodiny týdně. Ale pravidelně! V tom je ten klíč. I když vlastně nejste až tak moc unavená, i když máte pocit, že to až tak nepotřebujete… Stejně se vám to bude hodit. ;)

Je ovšem potřeba se připravit na to, že když hlídá otec, nabývá  to stejné, jako když hlídá matka. Jeho úkol zněl: hlídat děti – a to dělá. Nevaří u toho ani neuklízí, ani neprovádí jiné činnosti běžné denní údržby.

Může to potom vést k tomu, že se matka (po dvou hodinách strávených relaxací) vrátí do bytu, který celý večer dává znova dokupy. Načež to vzdá, protože ji to za to nestojí, a další takové hlídání už neriskuje.

A to je chyba. Protože, jak říká jeden starý vtip:

Muž má sice koule, ale ne křišťálové

Takže je potřeba mu říct, co má dělat (hlídat děti plus uklízet po sobě stejně, jako jindy). Snažte se muže naučit, jak si jednoduše zorganizovat čas i s dítětem (protože vy už to umíte, kdežto on je v tom teprve začátečník).

A pokud to nejde a nejde, tak zvolte opačnou taktiku – vyšlete manžela i s dětmi ven, třeba do herny. Vy si můžete v klidu dát doma vanu a nehrozí vám destrukce celé domácnosti. (Ale dejte si tu vanu! Neuklízejte! ;) )

Využijte čas, kdy děti spí

Ale ne k tomu, abyste doháněly domácí práce. Domácnost se snažte zvládat přes den, i s dětmi. Když děti spí, věnujte se sobě nebo partnerovi.

Pustťe si film, jen tak nechte myšlenky toulat  nebo si třeba zacvičte. Vyšívejte, čtěte knížku, zavolejte kamarádce. Dělejte zkrátka to, co vás baví a dobíjí vám baterky.

A pokud vám děti spí přes den, nemějte výčitky a lehněte si taky. Odpočatá maminka je důležitější než vyžehlené prádlo! (Potvrzuje 10 z 10 dětí)

Zaplaťte si pomoc a vůbec se za to nestyďte

Berte to jako investici do svého manželství. Netrapte se výčitkami, že ostatní ženy to zvládají nebo že dřív to ženy také zvládaly samy. Není to tak. Udává se, že pětina žen začne na rodičovské pít. A podle psychiatrů hodně matek bere antidepresiva, ale vůbec to na nich nemusí být poznat. A polovina manželství se rozvádí.

Toto chcete pro sebe, své manželství a děti? Není lepší část peněz investovat tak, abyste si ulevila a vyhla se podobným koncům?

Velkou úlevou může být paní na úklid, která jednou týdně přijde a během čtyř hodin vám vygruntuje byt (zatímco vy jedete s dětmi třeba na výlet). Další bezva pomocí je najít si v okolí základní školu, kde dobře vaří, a domluvit se s nimi, že si budete brát obědy do jídlonosičů. Většina škol nabízí obědy cizím strávníkům za cenu okolo 65 korun a najíte se z toho vy i děti!

Zkuste se zamyslet, jaký typ pomoci by měl ve vašem případě největší efekt

A klidně za něj vydejte peníze. Nákupy si můžete nechat vozit až do domu a na žehlení si také můžete někoho najmout. A samozřejmě – pokud nemáte v rodině nikoho, kdo by vám pohlídal, zkuste se poohlédnout po dobré chůvě a nebo se domluvte s kamarádkou. Jednou týdně může děti pohlídat, zatímco si vyrazíte s manželem do kina nebo jen tak sama na procházku.

Protože i to, jak se staráte o svoje blaho, je vzorem pro vaše děti. Jednou se i ony budou o sebe dobře starat, protože se od vás naučily, jak se to dělá. Respektujte sama sebe a budete respektovaná.

Jděte spát dřív a vstaňte dřív

Jestli máte malé děti, asi je pro vás děsivá představa vstávat ještě dřív. Už teď je to možná na vás příliš brzo.

Ale stojí za zamyšlení, jestli by to třeba nebyla pro vás možnost – chodit večer dřív spát a ráno vstávat o hodinu dřív, než se budí děti. Jen si představte, jak by takové ráno vypadalo.

Celou hodinku byste měla jen pro sebe! V klidu byste se rozebrala, prošla domem, vytáhla rolety, dala si kafčo, početla si, namalovala se a nachystala snídani… a PAK teprve by se děti probudily!

Jaké máte ráno, takový bude váš den. Připadá mi, že je lepší naučit se vstávat dřív a využít volný čas k nastavení příjemných pocitů, než se nechat budit oznámením „Mami! Kakat!“. ;)

Zorganizujte si chytře domácnost

Změna jedné věci vás pravděpodobně nespasí. Pokud se cítíte unavená, neustále přetížená a ve vleku potřeb ostatních, potřebujete nejen čas sama pro sebe, ale i lepší organizaci toho všeho.

Potřebujete odhalit, jak zkombinovat péči o děti a o domácnost tak, aby vám zbyl i čas sama na sebe a přitom jste věděla, že nic nezanedbáváte.

Vím, o čem mluvím. Sama jsem před několika lety byla v takové situaci. Svůj život jsem moc neřídila – byla jsem spíš plnitel potřeb dětí a manžela. I když jsem kmitala od rána do večera, stejně jsem si kolikrát připadala tak nějak nedostatečně. Nevím, jak bych to líp vyjádřila. Zkrátka chyběla mi moje jiskra, kterou jsem dřív mívala. A taky sebeúcta.

A pak mě to naštvalo. Kašlu na to! Je to i můj život a má mi v něm být dobře! Jsem schopná ženská a dokážu si to rozvrhnout tak, aby se dostalo na všechno a na všechny, i na mě.

A měsíce jsem potom zkoušela různé způsoby, jak si v jednom člověku zorganizovat domácnost se dvěma malými dětmi. Až jsem našla model, který pro mě fungoval nejlíp.

Naučila jsem se psát si jídelníček (včetně svačinek), efektivní nákupní seznam, rozvrhnout domácí práce na celý týden a nachystat si na každý den 3 aktivity pro děti. Objevila jsem řadu dalších vychytávek, které mi ulehčily život maminky v domácnosti. Praktikuju to tak víc než dva roky a musím říct, že jsem spokojenější nejen já, ale i děti a manžel (ten si změny všiml první). Moje jiskra je taky zpět! ;)

O co jde?>>

>>Klikněte sem a zjistěte si podrobnosti<<

Měsíční program nabízím teď s garancí 100% vrácení peněz během prvních 14 dnů – takže si ho můžete vyzkoušet úplně v klidu a zjistit, jestli se vám to vyplatí. ;)

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv změnu, hlavně začněte! ;)

S úctou ke všem

Ulehčuju život maminkám, které jsou na tom stejně, jako já – teda doma s malými dětmi.

Sdílím jídelníčky, nápady na aktivity s dětmi, tipy na vedení domácnosti a výchovu dětí a další. Na blogu často píšu o svých zážitcích se svými dvěma malými syny. Více o mně si přečtěte tady>>

Pro všechny, kteří hledají konkrétní pomoc, jsem vytvořila program Jak zvládat domácnost s dětmi>> .

Nabízím možnost individuálních konzultací toho, co vás s dětmi trápí, přes email nebo telefon. Podívejte se sem>>